28 června

Jak na zdravé a bezpečné opalování?

0  komentářů

Také miluješ horké letní paprsky a dozlatova opálenou kůži? Kromě toho, že nám slunce poskytuje mnoho úžasných požitků a zdravotních benefitů, může nás ale překvapit i velmi nepříjemně - spáleninami, vyrážkami, úpalem a dokonce i kožním melanomem! Pojďme si proto připomenout, že opalovat se dá i bezpečně a zdravě. Jak na to? Čti dál…

Léto je tady a s ním i věčná otázka - jak se správně chránit před sluncem? Slunce je pro nás naprosto nepostradatelné – pozitivně působí na nervový systém, čerpáme z něj vitamín D, světlo rovněž reguluje náš hormonální systém a celkově nám prostě zlepšuje náladu. Na druhou stranu však přináší i rizika, a to zejména zvýšením pravděpodobnosti vzniku rakoviny kůže. Jak tedy najít tu správnou rovnováhu? Jak se efektivně chránit, ale zároveň si do sytosti užít sluneční paprsky?

UV záření a jeho typy

Nejdříve je třeba vědět, před čím se musíme chránit. UV záření se totiž rozděluje do tří kategorií - UVA, UVB a UVC. Právě UVA a UVB záření je nejvíce nebezpečné, protože nám může poškodit kůži, způsobit předčasné stárnutí, popáleniny a také přispět k rakovině kůže, zatímco UVC záření se na povrch Země nedostane, protože je naštěstí absorbováno ozónovou vrstvou

I u slunění platí, že všeho s mírou. Pokud se nebudeš snažit co nejvíce opálit v co nejkratším čase a budeš přistupovat k ochraně před sluncem zodpovědně, není třeba se slunce obávat. A co tedy můžeš udělat pro to, aby tvému tělu sluneční paprsky neublížily?

Chránit se před nepříznivými účinky UVA a UVB záření můžeš vnitřně - stravou, i z vnějšku. Nyní si povíme něco bližšího o obou možnostech a dám ti tipy, které fungují a jsou pro tvé tělo prospěšné.

Zdravá strava jako ochrana proti slunci

Jedním z klíčových faktorů ochrany před sluncem může být i tvůj jídelníček. Například potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny jako ryby, lněné semínko nebo vlašské ořechy totiž podporují regeneraci pokožky a mohou tak předcházet vzniku kožního melanomu! 

Jak jsem zmínila již v článku přímo o omega-3 a omega-6 mastných kyselinách (doporučuji ho přečíst), dostatečný přísun této důležité látky si zajistíš nejen přirozenou stravou, ale také výběrem kvalitního doplňku výživy. Já doporučuji kvalitní olej z tresčích jater od firmy Rosita nebo Goodie - obě dvě verze najdeš přímo na Goodie, kde si můžeš si vybrat mezi klasickým olejem nebo kapslemi a na oboje ti tam platí sleva s kódem domi.

Dalším důležitým prvkem, který pomáhá tvému tělu bojovat s volnými radikály jsou antioxidanty. Tyto látky najdeš zejména v ovoci a zelenině, které si ovšem vybírej ideálně v bio kvalitě, ale také v zeleném čaji či kvalitní kávě. Antioxidanty pomáhají chránit pokožku před škodlivými účinky UV záření a podporují její zdraví, jsou proto pro letní měsíce naprosto ideálním pomocníkem.

Nepodceň kvalitní opalovací přípravky

Opalovací přípravky by se měly stát součástí tvé denní kosmetické rutiny, ať už jako součást denních pleťových krémů s SPF nebo samostatně v podobě opalovacích krémů. Při jejich výběru je ovšem důležité zaměřit se na jejich kvalitu a složení

Klasické opalovací krémy často obsahují chemické filtry, které sice chrání před UVA a UVB zářením, ale zároveň se vstřebávají do kůže. V našem těle pak mohou napáchat pěknou neplechu, protože mají tendenci narušovat hormonální systém. Tyto chemické (a mnohdy toxické) opalovací přípravy tak škodí nejen životnímu prostředí, ale hlavně lidskému organismu. 

A jaké přípravky k opalování si máš tedy vybrat? Ideálně ty přírodní a non-toxic, jejichž složení je založeno na minerálních filtrech jako je oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Tyto minerální filtry totiž vytvoří na pokožce vrstvu, která sluneční záření odráží, ale přitom se do kůže nevstřebává. Opalovací přípravky s minerálními filtry jsou tak ve všech ohledech šetrné i ekologické. Bývají také vhodné pro citlivou pleť nebo pleť se sklonem k alergiím a ekzémům, protože často neobsahují ani žádnou parfemaci nebo zbytečné konzervační látky.

Já osobně se sluníčku záměrně nevyhýbám, ale mám zajištěnou vyváženou a kvalitní stravu, která mě bude částečně chránit zevnitř a také mám po ruce nontoxic krém, když vím, že bych měla být na přímém slunci po delší dobu. 

A pokud bys ocenila přímo konkrétní tip, tak největší zkušenost mám s opalovacím krémem Suntribe, který je na bázi minerálního filtru -oxidu zinečnatého, což je jeden z nejbezpečnějších filtrů jak pro nás, tak pro životní prostředí. A navíc tento filtr chrání proti UVA i UVB záření narozdíl od většiny chemických opalovacích krémů. Je bez parfermace a vhodný pro lidi s citlivou pokožkou.

Užij si hřejivé letní sluníčko a nezapomeň na správnou ochranu. Tvá pokožka ti poděkuje!


Mohlo by se ti také líbit

Jak začít se zdravým životním stylem

Jak začít se zdravým životním stylem
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}