26 března

Jak na snadné domácí klíčení. Potravinu plnou živin

1  komentářů

Proč začít klíčit?

Pro domácí klíčení jsem se rozhodla, protože je to levný zdroj vitamínů té největší kvality.

Podle druhu klíčků se samozřejmě liší i konkrétní složení vitamínů a minerálních látek, ale v základu jde hlavně o vitamíny skupiny B a C, minerální látky jako například vápník, hořčík, železo a fosfor, množství chlorofylu, který regeneruje a detoxikuje a také aminokyseliny, které podporují imunitní systém a metabolismus.

V dnešní době je sklenice kvalitních BIO klíčků, které jsou ze semen geneticky ne-modifikovaných rostlinek docela vzácností a samozřejmě za ně i pak docela zaplatíš. V obchodě často ale nemáš záruku kvality ani čerstvosti, proto je lepší a i levnější si je vyrobit doma. Není na tom nic složitého! 

Co bys o klíčení měla vědět

🌱 Výběr – určitě vybírej kvalitní semínka, aby nebyla ošetřena pesticidy atd. Z tohoto důvodu vol vždy semena v BIO kvalitě. A hlavně si dej pozor, aby to byla semínka určená na nakličování.

🌱 Použití – různé druhy klíčků mojí samozřejmě jinou chuť. Já je střídám podle toho, co mi padne pod ruku a používám je vždy stejně. Do polévek, salátů, pomazánek, na vajíčka nebo jen tak na čerstvý chleba.

🌱 V čem klíčit? – já jsem si pořídila nakličovací sklenici (viz foto níže). Snadno se v ní semena proplachují, což je při nakličování důležité. Předcházíš tak hnilobným procesům a výskytu plísní či škodlivých mikroorganismů. Koupila jsem si celý komplet i s odkapávacím keramickým talířkem a stojanem, ve kterých můžeš nechat sklenici stát a nechat vodu v klidu odkapat.

🌱 Při práci s klíčky si dej pozor na hygienu. Vždy všechny pomůcky důkladně umyj a pracuj s čistými rukami. Dále si dej pozor i na přímé sluneční světlo, protože klíčky mají raději stín nebo šero a pokojovou teplotu.

Postup, jak si doma vytvořit vlastní klíčky

Níže máš ode mě postup pro klíčení:

Ale pozor! Tímto stylem ve sklenici se nedají nakličovat všechny druhy semen. Některá jako např. řeřicha, rukola, chia, lněná) po kontaktu s vodou kolem sebe vytvářejí gel, který při proplachování bude zacpávat sítko a znemožní tak odkapání.

Doufám, že se ti článek líbil a možnost domácího klíčení tě nadchla stejně tak, jako mě! 🙂


Mohlo by se ti také líbit

Jak vybrat svíčky, které neškodí – 4 kritéria, na která si musíš dát pozor

Jak vybrat svíčky, které neškodí – 4 kritéria, na která si musíš dát pozor

7 tipů pro úspěšné ráno a produktivní celý den

7 tipů pro úspěšné ráno a produktivní celý den

Diskuze je uzavřena.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}