26 března

Domácí klíčení, jak na něj?

1  komentářů

Pro domácí klíčení jsem se rozhodla, protože je to levný zdroj vitamínů té největší kvality! Podle druhu klíčků se samozřejmě liší i konkrétní složení vitamínů a minerálů, ale v základu jde hlavně o vitamíny skupiny B a C, minerály jako například vápník, hořčíč, železo a fosfor, množství chlorofilu, který regeneruje a detoxikuje a také aminokyseliny, které podporují imunitní systém a metabolismus.

V dnešní době je sklenice kvalitních BIO klíčků, které jsou ze semen geneticky ne-modifikovaných rostlinek docela vzácností a samozřejmě za ně i pak docela zaplatíš. V obchodě často ale nemáš záruku kvality ani čerstvosti.

🌱Výběr - určitě vybírej kvalitní semínka, aby nebyla ošetřena pesticidy atd. Z tohoto důvodu vol vždy semena v BIO kvalitě. A hlavně si dej pozor, aby to byla semínka určená na nakličování.

🌱Použití - různé druhy klíčků mojí samozřejmě jinou chuť, já je střídám podle toho, co mi padne pod ruku a používám je vždy stejně. Do polévek, salátů, pomazánek, na vajíčka nebo jen tak na čerstvý chleba.

🌱V čem klíčit? Já jsem si pořídila nakličovací sklenici - viz. první fotka.  Snadno se v ní semena proplachují, což je při nakličování důležité. Předcházíš tak hnilobným procesům a výskytu plísní či škodlivých mikroorganismů. Koupila jsem si celý komplet i s odkapávacím keramickým talířkem a stojanem, ve kterých můžeš nechat sklenici stát a nechat vodu v klidu odkapat.

🌱Při práci s klíčky si dej pozor na hygienu, vždy všechny pomůcky důkladně umyj a pracuj s čistými rukami a na přímé sluneční světlo, protože mají raději stín nebo šero a pokojovou teplotu.

Níže máš ode mě postup pro klíčení.

PS: Tímto stylem ve sklenici se nedají nakličovat všechny druhy semen, protože některá po kontaktu s vodou kolem sebe vytvářejí gel, který při proplachování bude zacpávat sítko a znemožní tak odkapání! Na to se zas používá něco jiného a je to pro semena, jako řeřicha, rukola, chia, lněná...

Doufám, že se ti článek líbil a možnost domácího klíčení tě nadchla stejně tak, jako mě! 🙂


Mohlo by se ti také líbit

7 TIPŮ pro úspěšné ráno a produktivní den

7 TIPŮ pro úspěšné ráno a produktivní den

Domácí klíčení, jak na něj?

Domácí klíčení, jak na něj?

Diskuze je uzavřena.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}