26 března

Jak na snadné domácí klíčení: Vypěstuj si vitamínovou bombu!

1  komentářů

Klíčky jsou levný a snadný způsob, jak obohatit svůj jídelníček o spoustu vitamínů té nejvyšší kvality. Navíc nakličování je opravdu jednoduché. Prozradím ti můj návod, díky kterému můžeš za 5–7 dní sklízet vlastní klíčky!

Proč začít klíčit?

Klíčky jsou vitamínová bomba. Podle jejich druhu se liší konkrétní složení vitamínů a minerálních látek, ale v základu jde hlavně o vitamíny skupiny B a C, minerální látky jako například vápník, hořčík, železo a fosfor, množství chlorofylu, který regeneruje a detoxikuje a také aminokyseliny, které podporují imunitní systém a metabolismus.

V dnešní době je sklenice kvalitních BIO klíčků, které jsou ze semen geneticky ne-modifikovaných rostlinek docela vzácností a samozřejmě za ně i pak docela zaplatíš. V obchodě často ale nemáš záruku kvality ani čerstvosti, proto je lepší a i levnější si je vyrobit doma. Není na tom nic složitého! Níže ti ukážu jak na to.

Co bys o klíčení měla vědět

🌱 Výběr – určitě vybírej kvalitní semínka, aby nebyla ošetřena pesticidy atd. Z tohoto důvodu vol vždy semena v BIO kvalitě. A hlavně si dej pozor, aby to byla semínka určená na nakličování.

🌱 Použití – různé druhy klíčků mojí samozřejmě jinou chuť. Já je střídám podle toho, co mi padne pod ruku a používám je všechny stejně. Do polévek, salátů, pomazánek, na vajíčka nebo jen tak na čerstvý chleba.

🌱 V čem klíčit? – já jsem si pořídila nakličovací sklenici (viz foto níže). Snadno se v ní semena proplachují, což je při nakličování důležité. Předcházíš tak hnilobným procesům a výskytu plísní či škodlivých mikroorganismů. Koupila jsem si celý komplet i s odkapávacím keramickým talířkem a stojanem, ve kterých můžeš nechat sklenici stát a nechat vodu v klidu odkapat. Ale není nutná. V domácích podmínkách si vystačíš i s klasickou zavařovačkou obalenou gázou nebo se sítkem, ve kterém ti semínka hezky vyklíčí.

🌱 Při práci s klíčky si dej pozor na hygienu. Vždy všechny pomůcky důkladně umyj a pracuj s čistými rukami. Dále si dej pozor i na přímé sluneční světlo, protože klíčky mají raději stín nebo šero a pokojovou teplotu.

Postup, jak si doma vytvořit vlastní klíčky

Níže máš ode mě postup pro klíčení:

Ale pozor! Tímto stylem ve sklenici se nedají nakličovat všechny druhy semen. Některá jako např. řeřicha, rukola, chia, lněná semínka po kontaktu s vodou kolem sebe vytvářejí gel, který při proplachování bude zacpávat sítko ve sklenici a znemožní tak odkapání. Na tyto semínka se hodí sítko s keramickou miskou na odkapávání.

Doufám, že se ti článek líbil a možnost domácího klíčení tě nadchla stejně tak, jako mě! 🙂


Mohlo by se ti také líbit

Diskuze je uzavřena.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Sleduj mě na Instagramu