17 května

Zelenější, čistější a šťastnější: Proměna hlavních místností v non-toxic oázu

0  komentářů

První hřejivé sluneční paprsky, zelená příroda všude okolo a svěží vzduch - to jsou důvody, proč jaro všichni tak milujeme a proč v tomto období trávíme tolik času venku. S každým návratem domů jsem si i já začala uvědomovat, že toužím, aby mě pobyt doma těšil alespoň z části tolik jako venku. Rozhodla jsem se proto reorganizovat prostor, kde jako rodina trávíme nejvíc času a udělat z něj zdravé a příjemné místo. Jak se mi to povedlo? Pojď se podívat…

Pokojové rostliny - pro čistý vzduch a blaho na duši

To, že pokojové rostliny dokáží každý interiér zútulnit, to určitě víš. Ale pokojovky fungují také jako skvělé čističky vzduchu! Většina domácností je totiž zahlcená toxickými látkami, které nepřichází pouze z venkovního ovzduší, ale uvolňují se téměř ze všeho, co doma máme -  z podlah, nábytku, čalounění, barev, laků i čistících prostředků. Chtě nechtě se toxické zátěži zkrátka jen horko těžko 100% vyhneme. A zde přichází na pomoc právě pokojové rostliny, které přirozeně filtrují vzduch a většina z nich dokáže toxické látky, které se v něm nachází, také absorbovat. Tímto způsobem tak přispívají k čistší a zdravější domácnosti pro tebe, tvé děti, ale i domácí mazlíčky.

Když jsem se tedy vrhla do (maximálně možné) non-toxic rekonstrukce obývacího pokoje a částečně i jídelny, rostliny byly jednou z hlavních položek na mém seznamu. Ale protože péče o rostliny a výběr těch správných není zrovna mou silnou stránkou, svěřila jsem tento úkol profesionálce - Lucce Pluhařové z Pokojovky od Lucie. Lucka je nejen milovnice všeho zeleného, ale také odbornice na slovo vzatá.

  • Poradí ti s výběrem rostlin konkrétně pro tvůj domov i kancelář, tak, aby se jim v prostoru skvěle dařilo.

  • Řekne ti, jak často a jak moc vybrané rostliny zalévat.

  • V rámci Prahy a Plzně přijede i k tobě domů, aby tvé stávající pokojovky přesadila, ale také ti samozřejmě vybaví domov zcela novou flórou.

  • Může pomoci zachránit rostliny napadené škůdci.

  • Rostliny ti přesadí či přiveze ve svém vlastním speciálním substrátu, ve kterém se jim bude dobře dařit.

  • A spoustu dalšího…

Pokojové rostliny jsou učiněným balzámem na duši, dodávají místnosti útulnou atmosféru, čistí vzduch ale mají také pozitivní účinek na naši kreativitu a pracovní efektivitu. Pokud si nevíš rady s výběrem a obáváš se, že by nová zelená kamarádka stejně tvou “péči” nepřežila, poraď se nejdřív s Luckou, která ti pomůže vybrat tu správnou pokojovku pro tvé podmínky i úroveň zkušeností. Více informací najdeš na jejich stránkách www.pokojovkyodlucie.cz.

Nábytek pro život - jde to i eko!

Vybavení našeho domova jako je nábytek nebo třeba podlahy jsou bohužel jedním z největších zdrojů toxických látek. A největší podíl na tom má nábytek z dřevotřísky, který obsahuje neuvěřitelné množství škodlivých látek, které se uvolňují do ovzduší. Své by ovšem mohly vyprávět i čalouněné sedačky, v nichž najdeme spoustu impregnace, čalounických lepidel, výplňových pěn a podobně. Skoro by se dalo říct, že s tím nic dělat nejde. 

Jak vybírat non-toxic vybavení bytu?

  • Vybírej si nábytek z kvalitního dřeva, případně zvol nábytek z druhé ruky, z něhož už se většina toxických látek stihla odpařit.
  • Místo PVC podlah si vyber dlažbu nebo podlahy s non-toxic certifikátem.
  • Vyzkoušej futonový nábytek místo klasických sedaček, postelí a křesel.

Sama jsem hodně zvažovala, jakou cestou se při výměně starého nábytku vydám a hledisko zdraví pro mě bylo na prvním místě. Rozhodla jsem se tedy právě pro futonový nábytek, který našemu obýváku dodal opravdu jedinečné kouzlo a u něhož si mohu být jistá, že je pro mne a mou rodinu maximálně bezpečný.

Svůj výběr jsem svěřila profíkům z NEJFUTON, v jejichž nabídce najdeš jak matrace a kompletní postele, tak i rozkládací pohovky, lenošky nebo křesla s futonem. Musím přiznat, že ohledně designu futonového nábytku jsem si zpočátku nebyla moc jistá. Měla jsem trochu obavu, jestli se mi bude vzhledově líbit a jestli bude do našeho domova ladit. Jakmile se nám ale nová sestava usídlila v obýváku, bylo jasné, že to byla správná volba! Z nábytku jsme opravdu nadšení a každý, kdo k nám přijde na návštěvu naši novou futovonou sedačku s křeslem nadšeně obdivuje.

A co je vlastně futon? Jde o přírodní matraci, která může obsahovat bavlnu, len, kokosová vlákna nebo také ovčí vlnu či koňské žíně. Tyto speciální futony tak neobsahují žádné chemické a toxické látky a spaní na nich či jejich pouhá přítomnost v prostoru je tak zcela bezpečná a non-toxic

Kouzelné bytové dekorace, které mají duši

Díky doplňkům a dekoracím můžeme z obyčejného prostoru vytvořit domov. Vyjadřují náš osobitý vkus a styl a podtrhují útulnost a rodinnou atmosféru našeho bydlení. V rámci snahy o maximálně přívětivou a non-toxic domácnost proto vyhledávám doplňky a dekorace z přírodních materiálů jako je dřevo, kámen, či bavlna.

Kouzlo domova spočívá v maličkostech - v pečlivě vybraných věcech, které jsou tvořené s láskou a které do našeho domova vnesou i kousek duše toho, kdo je tvořil. A přesně to je důvod, proč miluji ručně vyráběné dekorace (a také šperky, ale o tom zase jindy). Náš zbrusu nový obývací pokoj tak nyní zdobí krásné a originální ručně háčkované věcičky od Jany Zitové. 

Jana dokáže takřka z ničeho vytvořit překrásný stylový tácek, vázu nebo třeba i svícen. Nádherné háčkované doplňky a dekorace zdobí a prošívá minerály či polodrahokamy a dekoraci doplňuje i o dřevěné prvky. Na tyto dřevěné prvky si pak můžeš navíc vybrat nějaké obrázky - například různé mandaly či jiné ornamenty a symboly. Dle toho se pak vybere technika provedení, kdy se obrázek může vypálit, vyřezat a nebo natisknout formou UV tisku. 

Zakoupenou dekoraci pak dostaneš v opravdu kouzelném minimalistickém a ekologickém balení, které, když jsem poprvé viděla, skoro mi bylo líto jej rozbalit 🙂 .

Já jsem si Jany vybrala několik doplňků v jemné přírodních odstínech hnědých / bežových barvev, které obývacímu pokoji dodaly jedinečnou a útulnou atmosféru. Neváhej ani ty a koukni se, co všechno Jana nabízí. Uděláš radost sobě i svému domovu 🙂  

Květiny, které vydrží léta!

Miluji květiny, jenže ty čerstvé vydrží jenom chvíli. Když jsem proto narazila na fotky nádherných sušených květin od Celeste Flowers, byla jsem rozhodnuta. 

Sušené květiny totiž narozdíl od těch řezaných vydrží až 5 let stejně krásné a stačí z nich jen co pár měsíců lehce fénem sfouknout prach a nechat provětrat na čerstvém vzduchu. V interiéru vypadají naprosto úžasně. Při výběru sušených květin ale dej pozor na věnce a kytice s obsahem různých pojiv jako jsou lepidla nebo umělé barvy. 

Svět se mění a kvalitní značky preferují přirozenost, čistotu a bezpečí nad okázalostí. I v Celeste Flowers to ví, a proto se chtějí zaměřovat na rostliny pěstované lokálně bez zbytečné chemie a na jejich následné zpracování také v duchu maximální jednoduchosti a čistoty.

Jak vidíš mít útulný domov, který je zároveň co nejméně toxický, nemusí být tak těžké. Stačí pár pokojových rostlin, správný výběr nábytku a dekorací a každá místnost bude najednou svěží a zdraví podporující. 

Nemusíš mít výčitky, pokud nemůžeš provést takové změny, jaké bys chtěla. Komplexní non-toxic změna domácího prostředí by mohla často zasáhnout až do samotné podstaty stavby a to zpravidla není reálné. Netrap se tím a naopak se zaměř na jednotlivosti, které ovlivnit můžeš. Vždyť každý krok se počítá, no ne?


Mohlo by se ti také líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Sleduj mě na Instagramu