12 listopadu

Jak vybrat svíčky, které neškodí – 4 kritéria, na která si musíš dát pozor

0  komentářů

Podzim už zaklepal na dveře a dlouhá zima nás teprve čeká... A určitě to také znáš – přijdeš z venku, chceš se pořádně zahřát a vykouzlit si doma příjemnou hřejivou atmosféru. Dát si teplý čajík, pustit pohodovou hudbu a k tomu si zapálit krásně voňavé svíčky.

A právě svíčkám jsem chtěla věnovat dnešní článek, protože si myslím, že se o nich a jejich vlivu na zdraví příliš nemluví. 🤨


I svíčky mají svou stinnou stránku

Možná by tě to vůbec nenapadlo, ale klasické parafínové svíčky, které koupíš v obchodě, mohou škodit tvému zdraví.

A kdo by chtěl doma čichat něco, co je zdraví škodlivé, a ještě navíc, když má třeba doma malé děťátko? 👼🏻 O dopadu na životní prostředí ani nemluvím.

Svíčky jsou vedlejší produkty ropných rafinérií

Proto se při jejich spalování do ovzduší mohou uvolňovat dráždivé organické sloučeniny, např. aceton, benzen a toluen, což jsou známé karcinogeny (1).

Dále v nich najdeš třeba acetaldehyd, formaldehyd nebo akrolein – stejné chemikálie, které se vyskytují i v emisích nafty. Některé vědecké studie prokázaly, že mohou způsobovat alergie, astmatické záchvaty, kožní problémy a další závažnější zdravotní obtíže (2, 3).

Určitě ne všechny svíčky mají tak extrémní dopad, ale pokud nechceš riskovat své zdraví, je lepší si vybrat svíčku rostlinného původu. Existují svíčky z palmového (nedoporučuji kvůli kácení pralesů), včelího (hlídala bych původ kvůli zacházení se včelkami), řepkového či sojového vosku. Já osobně mám nejraději svíčky ze sojového vosku. Anebo ze včelího z místního včelařství. 😊

Jak vybrat svíčku, která ti neškodí

Při výběru svíčky si kontroluj tyto 4 body:

  • Je vyrobena z rostlinného oleje.
  • Je bez barviv.
  • Vůně je z přírodních esenciálních olejů.
  • Má bavlněný knot bez olova/zinku nebo dřevěný.

U nás doma platí, že kdybychom si nemohli pořídit nezávadné svíčky, tak raději nepořídíme žádné.

Kde sehnat svíčky, které podpoří tvé zdraví

Po dlouhém hledání jsem našla svíčky od české tvůrkyně, které splňují všechny 4 body výše, a navíc jsou ukryty v upcyklovaném skle* a celá jejich výroba je prováděna ručně, s láskou a ohledem na životní prostředí.

*Upcyklované sklo je použité sklo, které nejde do kontejnerů. Z lahví od vína, které by jinak skončily na skládce, nebo v dalším zdlouhavém procesu v peci, je vyrobena sklenička pro svíčku. Šetrně a s úctou k přírodě. 🍀

Tyto svíčky neškodí tvému zdraví, naopak ho podporují díky obsahu esenciálních olejů podporují (4).

Prohlédni si je a vyber si tu, která bude zdobit tvůj domov.👇

Doufám, že se ti článek líbil a získala jsi díky němu i nějaké nové informace a třeba i nápady na dárečky pro tvé nejbližší ☺️, nejen pod stromeček 🎄.


Mohlo by se ti také líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Sleduj mě na Instagramu