27 března

Mikrobiom: Neviditelný strážce našeho zdraví

0  komentářů

Věděla jsi, že uvnitř našich těl se ukrývá celý další svět, o kterém toho moc nevíme? Pojďme si posvítit na tento tajemný vesmír, který i přes svou mikroskopickou velikost ovlivňuje naše zdraví a vitalitu víc než tušíme. Pojďme si povídat o mikrobiomu…

Co je mikrobiom?

Mikrobiom je společenství drobných mikroorganismů, jako jsou bakterie, kvasinky, houby, viry a prvoci, které obývají naše tělo. Většina z nich se nachází v našem trávicím traktu, ale najdeš je i na dalších místech jako jsou dýchací cesty, močové cesty, kůže nebo v ženských intimních partiích. 

Základ střevního mikrobiomu získáváme už v těhotenství a při porodu od našich matek a vyvíjí se s námi po celý život. K čemu ale mikrobiom vlastně slouží?

Proč je mikrobiom důležitý?

Není vidět, ale přesto má obrovský vliv na naše zdraví a pohodu. V čem nám tedy mikrobiom pomáhá?

  • Regulace imunitního systému: Mikrobiom funguje jako jakýsi manažer obranného týmu našeho těla, který zajišťuje, že imunitní systém pracuje tak jak má.
  • Regulace hormonálního systému: Mikrobiom se podílí i na regulaci našich hormonů.
  • Vstřebávání živin: Bez zdravého mikrobiomu by naše tělo nezískalo z potravy tolik důležitých živin, kolik ke svému fungování potřebuje.
  • Vliv na náladu a duševní zdraví: Je to tak! Mikrobiom se podílí i na tom, jak se cítíš a jak na různé podněty reaguje tvůj mozek.
  • Podpora nervového systému: Až 95 % neurotransmiterů (přenašečů informací v nervovém systému) vytváří právě mikrobiom!

Jak vidíš, podceňovat důležitost zdravého mikrobiomu tedy není na místě.Přesto ale mnoho lidí trpí právě nerovnováhou vnitřního mikrobiomu.

Jak vzniká nerovnováha mikrobiomu?

Důvody jsou různé, ale často souvisí právě s naším každodenním rozhodováním a návyky. Kouření, přehnaná hygiena, nekvalitní strava, chronický stres a mnoho dalších faktorů může jemnou rovnováhu v našem mikrobiomu narušit a způsobit nám tak nepříjemné důsledky. Co dalšího ještě našemu mikrobiomu nesvědčí?

  • alkohol

  • nekvalitní kosmetika a drogerie s obsahem toxických látek

  • nevhodný stravovací režim (omezování kalorií, hladovění, jednostranné diety)

  • nadužívání antibiotik, léků, antikoncepce

  • nedostatečný spánek a narušený cirkadiánní rytmus

  • a další

Pokud dlouhodobě nerespektujeme potřeby svého těla a mikrobiomu, rovnováha se naruší a přichází první problémy. Do hry se dostanou “špatné” bakterie a mikroorganismy a to s sebou přináší zvýšené riziko zdravotních problémů jako je cukrovka, onemocnění srdce a cév, metabolické syndromy, psychické poruchy, autismus, obezita a další.

Jak podpořit svůj mikrobiom?

Naštěstí existuje spousta způsobů, jak můžeš svůj mikrobiom udržet v kondici:

  • Prebiotika: Tyto látky jsou potravou pro tvůj mikrobiom. Jde o nerozpustnou vlákninu, která má rovněž skvělou sytící schopnost a zpomaluje vstřebávání cukru do krve. Prebiotika obsahuje například česnek, cibule, chřest, oves, ječmen, pórek a další potraviny, které obsahují rezistentní škroby. Najdeš je ovšem také ve fermentovaných potravinách, mléce, sýrech nebo v ovoci.

  • Probiotika: Pomáhají k obnovení narušené rovnováhy mikrobiomu. Je vhodné je doplnit vždy po léčbě antibiotiky ale také preventivně, jelikož udržují rozmanitost střevní mikroflóry. Pro nejlepší účinky je vhodné kombinovat kvalitní probiotika v doplňcích stravy i zdroje z běžných potravin a nápojů jako jsou kysané mléčné výrobky, kvašená zelenina, kváskové pečivo, kokosový  kefír, kombucha a další. Vždy si ale čti složení kupovaných potravin, některé konzervanty v potravinách mohou jejich probiotický účinek naopak snižovat.

  • Zdravý životní styl: Dostatek spánku, dodržování cirkadiánního rytmu našeho těla, udržování naplňujících vztahů a celková životní spokojenost se na kondici mikrobiomu rovněž podílí..

Tvůj mikrobiom je tvým osobním strážcem. Pokud se o něj dobře staráš, odmění tě pevným zdravím a vitalitou. Když na něj zapomínáš, dříve nebo později tě na to nemile upozorní. Vezmi proto své zdraví do vlastních rukou a hýčkej si svůj vnitřní vesmír - svůj svět střevního mikrobiomu.

Nenech si ujít i další články na mém blogu nebo mě sleduj na sociálních sítích, kde sdílím mnoho dalších tipů.  


Mohlo by se ti také líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Sleduj mě na Instagramu