27 ledna

Co jíst v těhotenství? Je to snadné, stačí dodržovat tyto principy

0  komentářů

Zjistila jsi, že jsi těhotná a máš radost, že konečně můžeš jíst co chceš? A i okolí ti nabízí nezdravé dobroty s tím, že: „No dej si, vždyť můžeš, jsi přeci těhotná!“? Jenže zrovna v tomto období by měla být strava tvou prioritou.

Nikdy jindy nebylo víc důležité, jak se zrovna stravuješ

Tvůj výživový příjem během těhotenství totiž přímo ovlivňuje vývoj tvého dítěte – jeho růst, vývoj orgánů, skladbu těla a tělesné funkce. Kromě toho má také vliv na celkový zdravotní stav, rizika onemocnění v dospělosti a mnoho dalšího. Proto není jedno, co v těhotenství jíš. Ba naopak. Je to velmi důležité. Ale nemusíš se bát, že budeš muset něco studovat a jíst podle tabulek. Protože...

Strava v těhotenství vůbec není složitá.

Zaprvé je podstatou jíst pravé jídlo. Tedy jídlo, které je nezpracované nebo zpracované jen minimálně a jeho složení je jednoduché (pokud nějaké vůbec má) a neobsahuje žádná aditiva. Jedná se o:

  • Kvalitní tuky, které jsou ve volně lovených rybách, domácích vajíčkách, kvalitním mase nebo másle z farmy, ořeších apod.
  • Bílkoviny z kvalitního masa, mléčných výrobků, vajec, ryb.
  • Sacharidy primárně v podobě komplexních zdrojů jako jsou batáty, brambory, celozrnné obiloviny, quinoa, pohanka, hnědá rýže.
  • Zelenina a ovoce jako zdroj důležitých vitamínů a minerálů. Jen s ovocem buď opatrná a nejez jej od rána do večera samotné, přeci jen v těhotenství je nežádoucí zvyšování glykémie.

Zadruhé, kromě pravého jídla, je důležité dbát i na kvalitu potravin v jídelníčku. Pokud se jedná o produkty živočišného původu, o kvalitě a obsahu důležitých vitamínů, minerálních látek i kvalitě tuku nebo bílkovin rozhoduje to, kde zvíře žilo, jak bylo chováno a čím bylo krmeno. Proto vybírej maso z farem, BIO nebo domácí. U potravin rostlinného původu zase poslouží štítek s nápisem BIO nebo třeba úplně nejlépe, pokud máš možnost zeleniny a ovoce z vlastní zahrádky nebo třeba od babičky.

Kalorie v těhotenství neřeš. Zaměř se na kvalitu a rozmazluj se.

Hlídání čísel během těhotenství je z mého pohledu spíše nežádoucí, pokud je u tebe po zdravotní stránce vše v pořádku.

Jediné, co by tě mělo zajímat, je kvalita potravin, které do svého těla dáváš a jejich kombinace, aby tvé tělo a miminko mělo dostatečné množství všech potřebných vitamínů a minerálních látek (zejm. vitamin A, B9, B12, D3, E, K2, vápník, železo, zinek, hořčík, jód, selen, cholin, glycin a omega-3).

Nepodceňuj sílu, která se skrývá v uvědomělém stravování a naslouchej vlastnímu tělu. Pokud budeš jíst přirozené a kvalitní potraviny, které nebudou „oblbovat“ tvé chutě a pocity sytost, budeš přijímat přesně tolik jídla, kolik potřebuješ a nebudeš mít tendenci se jakkoliv přejídat, potažmo pak neúměrně přibírat. Když budeš vědět, podle čeho vybírat, tak se můžeš beze strachu rozmazlovat a pochutnávat si na dobrém jídle celé těhotenství.

Jen musíš vědět, podle čeho vybírat a jak potraviny kombinovat. Stáhni si ukázku celodenního těhotenského jídelníčku z mého e-booku Zdravé (nejen) těhotenství a zkus jíst podle něj. Díky němu budeš mít jistotu, že ti ve stravě nic nechybí a budeš se cítit skvěle během celého dne – plná energie, s dobrou náladou a optimální hladinou krevního cukru.

A pokud si přeješ dozvědět se víc o výživě, jejíž principy můžeš využívat nejen v průběhu těhotenství, ale po celý život, a díky tomu maximálně vyživovat své tělo intuitivním stravováním, tak pro tebe bude e-book Zdravé (nejen) těhotenství to pravé, protože toto vše tě v něm naučím. Zakoupit si jej můžeš u mě na webu. 🙂


Mohlo by se ti také líbit

Zelenější, čistější a šťastnější: Proměna hlavních místností v non-toxic oázu

Zelenější, čistější a šťastnější: Proměna hlavních místností v non-toxic oázu
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Sleduj mě na Instagramu