Můj příběh

Pokud mě už znáš z mého instagramového účtu domi__hostinska, tak víš, že cvičení a zdravá strava je mou vášní.

Asi jako každá žena jsem musela někde začít a věř mi, že to byla poměrně dlouhá cesta, nežjsem se dopracovala do bodu, ve kterém jsem nyní.

Každá zkušenost je mi vzácná a je důležité umět z každé vytáhnout to, co ti může do budoucna posloužit. Vzít si z ní ponaučení a hledat způsoby, jak něco napravit nebo jak změnit svůj přístup v budoucnu. Případně, co opakovat, pokud byla zkušenost pozitivní :-).

Když budu mluvit za sebe, o čemž tento článek je, tak mi trvalo opravdu dlouhou dobu, než jsem svému tělu začala naslouchat a jednat tak, abych mohla dlouhodobě a zdravě fungovat – BEZ POCITU OMEZENÍ. Najít rovnováhu je ta nejdůležitější a zároveň nejtěžší věc, které žena musí dosáhnout. Najít ten balanc a naučit se mít ráda své tělo, i když nesplňuje konfekční velikost S.

Původně jsem chtěla pouze vypadat dobře. Nosit právě výše zmíněnou velikost S, nejlépe XS. Chtěla jsem se líbit svému okolí a získat si náklonost lidí díky tomu, jak vypadám s myšlenkou, že je tím budu inspirovat a motivovat.

V době, kdy pro mě byla tato myšlenka priorita číslo jedna, jsem si pečlivě hlídala kalorický příjem a zároveň ho měla nastavený tak, aby směroval k redukci tuku. Vážila jsem 52kg a měla 170cm. Tato váha pro mě ale nebyla přirozená a dostalo se to do bodu, kdy přišla nespavost a ztráta menstruace.

Ten příjem nebyl nijak drastický, aby sis nemyslela. Pro představu jsem redukci končila zhruba na 1600 kcal, ale pro mé tělo to zkrátka bylo příliš málo. Po redukci jsem se postupným navyšováním kalorií dostala na příjem okolo 2200 kcal, ale stále jsem si vše pečlivě hlídala a nedopřála si nic navíc. Ani když byla chuť, ani když přišel menší hlad, ani když byla nějaká společenská událost. Asi si v dlouhodobém fungování dokážeš představit stav té psychické stránky, ačkoli vizuální stránka byla pro okolí „perfektní“ a sklízela obdiv.

Kromě toho věčného hlídání a mých osobních zákazů si dát něco navíc, jsem se s tímto příjmem cítila relativně fajn, ve smyslu, že už jsem spala dobře, necítila jsem neustálý hlad atd, i tak ale menstruace stále nepřicházela. Nonstop se mi hlavou honily myšlenky na jídlo. Kolik toho budu dnes jíst, co budu jíst, jak si to rozdělím atd. Nemluvím o tom, když jsem měla jet někam na výlet, to jsem musela mít vše rozvržené na gram přesně dopředu, aby mě nic nezaskočilo. Já vím, šílenost.

V jednu chvíli jsem si zkrátka uvědomila, že už z toho nemám tu radost a nadšení jako na začátku. Ale že začínám mít docela problém a moje „posedlost“ není normální. A tak jsem se rozhodla přestat zapisovat a počítat. Začala jsem jíst intuitivně s tím, že vím, jak by měl přibližně můj příjem vypadat, z čeho jaké živiny mám čerpat a kolik – zapisování jídla je pro tohle ta nejlepší škola (dá vám totiž všechny vědomosti a informace o nutričním složení potravin). A hlavně s tím, že mě to naučí více poslouchat své tělo a dát si i něco navíc, což mi ta čísla vždycky podvědomě nedovolila.

I poté delší dobu trvalo, než jsem počítání úplně vytlačila z hlavy, ale jsou tomu min. 2 roky a já mohu se 100% jistotou říct, že nyní rozumím svému tělu a umím ho poslouchat, tak, jako jsem to neuměla nikdy v životě. A heleďme se, najednou se i ta menstruace dostavila.

Všechno to, čím jsem si prošla, mi pomohlo si uvědomit, že krásnou postavu a spokojenost mi nezajistí neustálá kontrola stravy a redukční procesy. To co ti zajistí, že se sebou budeš spokojená je zdravé tělo, mysl a správně fungující hormony (tzn. i přirozený menstruační cyklus).

Mám radost, když všechny tyto své poznatky a zkušenosti ti mohu předávat dál a vést tě tím správným směrem. Předávat i vše, co jsem si za tak dlouhou dobu ověřila nejen na sobě, ale i na svých klientkách, kterých mi pod rukami prošlo už stovky!

Pomoc ti ke zdravému a silném tělu, ve kterém se budeš cítit krásná a zároveň nebudeš mít pocit omezení v každodenním životě. To je můj cíl. To je to, kam tě chci směřovat. 

Nikdy nezapomínej na to, že mezi six-packem (% tuku) a zdravím není rovná se!

Sociální sítě