16 prosince

Jak se udržet fit a v kondici (nejen) během Vánoc?

0  komentářů

Vánoce nejsou primárně o fitness nebo hubnutí, o tom tu ani mluvit nechci 😊. Mým cílem je ale šířit zdravý přístup k životu a tělu. A bohužel to, do jakého „obžerství“ se často svátky zvrtnou, nemá nic společného ani s duchem Vánoc, ani se zdravým životním stylem. Proto jsem se rozhodla napsat tento článek, ve kterém ti chci přiblížit, jak to udělat, aby sis Vánoce užila, ale zároveň jsi zůstala v kondici. Budu se věnovat zejména 2 věcem – stravě a pohybu.

Má doporučení jsou aplikovatelná nejen přes Vánoce, ale také po celý rok. Přesně tak, jak by lidé ke zdraví, stravě, pohybu a péči o své tělo měli přistupovat. Žádné hladovky, žádné přejídání, ale trvale udržitelný balanc – zdravá, kvalitní strava s občasným ukojením mlsného jazýčku a dostatečným pohybem! 🥙🏃‍♀️

Strava

Na scénu nastupují nejrůznější vánoční dobrůtky a ty začínáš mít obavu z toho, že přibereš, protože neudržíš svůj dietní režim?

Vždy je potřeba podívat se na celou situaci s nadhledem a najít si ve svém fungování určitou rovnováhu. Nikdo neříká, že si musíš o Vánocích vše odpírat, ale pochopitelně není pro tělo zdravé, když se nárazově začneš vším přejídat a plácat páté přes deváté.

cukrovi-mix

Já osobně se celoročně třeba nevyhýbám ničemu. Jím kvalitně, zdravě a když chci, dopřeji si to, na co mám chuť. A stejně je tomu i o Vánocích. Proč by to taky mělo být jinak?

Pokud máš potřebu o Vánocích stláskat vše, na co přijdeš, něco je špatně. Nejspíše nemáš dostačující a vyvážený jídelníček na denní bázi, ale o tom tento článek není.

Každopádně každé jídlo se dá udělat zdravěji a z kvalitních surovin. Nemusí být nutně nízkokalorické, ale podstatné je, aby bylo z kvalitních surovin, které tě zasytí a dodají důležité živiny, vitamíny, minerální látky a vlákninu. Ta která zajistí, aby jsi včas dostala pocit sytosti, jinak by tě to mohlo nutit k neustálé konzumaci prázdných kalorií – rychlých cukrů a nekvalitních tuků.

Není nic špatného na tom dát si nějakou poctivou vánoční dobrotu podle receptury našich babiček. Ale je rozdíl v tom dát si rozumnou porci jednou na Štědrý večer, nebo si nandat pořádnou nálož nejen na Štědrý večer, ale i druhý den u babičky a další den u druhé babičky a vždy to ještě hezky završit cukrovím, no ne? 😊

Pohyb

Vánoce = hromadu filmů a válení se na gauči? No jako ano😀, souhlasím a vždycky se na to taky hrozně těším, ale den má několik desítek hodin a ráda si během dne své tělo i trochu protáhnu – zacvičím si, zajdu s rodinou na procházku a zkrátka si dopřeji nějaký pohyb stejně tak jako v dalších dnech v roce. 💪

Toto období pro mě není výjimka. Naopak. Tyto dny mám větší klid, pohodu, válendo, více dobrůtek na stole a o to víc je ten pohyb důležitý. Každý to vnímá jinak, ale když člověk pohyb opravdu miluje, tak s tím nemá problém v žádném období, protože je to něco, co mu dělá radost a na co se každý den těší.

vanocni-trhy

Pohyb by měl být něčím, co tě baví a naplňuje a ne něčím, od čeho si chceš přes svátky odpočinout. Mimo to, pokud se dostatečně hýbeš, nemusíš mít pak takovou obavu z toho cukroví navíc, které tě na tom stole prostě vždycky tak neskutečně láká! 😀 Tvé tělo tu energii využije jako zdroj energie a je menší pravděpodobnost, že se ti uloží nějaké tukové zásoby!

Závěr

Tak si to shrňme! Není třeba, abys o Vánocích přišla o své těžce budované výsledky, abys ztratila kondici a necítila ses ve svém těle dobře.

Všem těmto věcem se dá naprosto jednoduše předejít. A to skrze přirozeně zdravý přístup k tělu, stravě, zdraví a pohybu.

vanocni-outfit

Nemusíš se omezovat a jíst jen zelené listy se suchou rýží. Můžeš si dopřát opravdu výborné vánoční dobroty z kvalitních a zdravých surovin – mrkni třeba na odlehčený Bramborový salát, Fit marokánky bez přidaného cukru, Vanilkovou jáhlovou kaši s ořechy a skořicí, Domácí granolu bez lepku nebo třeba zdravější verzi Lineckého cukroví! 🤩⁠. A sem tam si dej klidně i tu pořádnou klasiku, jen v rozumném množství!

Když se do toho budeš pravidelně hýbat, chodit s rodinou na procházky a vyhradíš si i čas na nějaké ty tréninky, nemusíš se ničeho bát nebo se nějak přehnaně hlídat.

Možná to zní jako otřepané klišé, ale rovnováha je klíč!

Tak to prostě je! 🎄✨


Mohlo by se ti také líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}